Papierosy mogą zniknąć ze sklepów! Ekonomista pyta: Sabotaż czy opieszałość urzędnicza?

Już mniej niż trzy tygodnie pozostało do uruchomienia unijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Termin wygasa 20 maja! Co to oznacza, że do tego czasu trzeba zarejestrować i wprowadzić w system polskie sklepy czy hurtownie obracające tytoniem, a więc zazwyczaj papierosami.

To ważny system? Dość ważny, bowiem…

 

„Jeśli do 20 maja br. sprzedawcy tytoniu nie zdążą zarejestrować się w systemie PWPW, to zostaną wykluczeni z handlu wyrobami tytoniowym”
– podała w piątek Polska Izba Handlu.
Do sprawy odniósł się także ekonomista, dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Do zarejestrowania mamy w Polsce ok. 900 hurtowni i 100 tysięcy sklepów! Tymczasem, odpowiedzialna za to Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie rozpoczęła jeszcze rejestracji. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi z Ministerstwa Finansów i samej PWPW.
Ktoś zaspał? To zaś może kosztować. Dla przypomnienia, dla wielu małych sklepów papierosy stanowią nawet 40 proc. obrotów, a branża tytoniowa zapewnia państwu rokrocznie wpływy na poziomie 25 mld zł.
Daria Plewa
Fot. Pixabay.com

11 thoughts on “Papierosy mogą zniknąć ze sklepów! Ekonomista pyta: Sabotaż czy opieszałość urzędnicza?

  1. Dziwi mnie opieszałość Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Ich działania, a raczej ich brak zubożą państwo o grube pieniądze. Ciekawe, kto za to odpowie?

  2. Ta opieszałość będzie dużo kosztować i oby nie doprowadziła do katastrofy. Szkoda będzie małych sklepików na których się to odbije.

  3. Opieszałość urzędników nie ma granic. Może każdy dzień zwłoki i straty, które ponosić będzie Państwo, wyrównany z pensji urzędników odpowiedzialnych za to?

  4. W/g tego co podaje PWPW to System do rejestracji podmiotów produkujących i dystrybuujących wyroby tytoniowe jest gotowy do uruchomienia, Jego uruchomienie uzależnione jest od przygotowania, ogłoszenia i wdrożenia wymagań specyfikacyjnych przez firmę Dentsu Aegis Network Switzerland, co jest kwestią dni, Całe Zamieszanie dotyczy wyrobów tytoniowych wyprodukowanych po dacie 19.V.2019, a nikt nie mówi że te, które już są na terenie UE będą mogły być sprzedawane przez jeszcze rok.

  5. W/g tego co podaje PWPW to System do rejestracji podmiotów produkujących i dystrybuujących wyroby tytoniowe jest gotowy do uruchomienia, Jego uruchomienie uzależnione jest od przygotowania, ogłoszenia i wdrożenia wymagań specyfikacyjnych przez firmę Dentsu Aegis Network Switzerland, co jest kwestią dni, Całe Zamieszanie dotyczy wyrobów tytoniowych wyprodukowanych po dacie 19.V.2019, a nikt nie mówi że te, które już są na terenie UE będą mogły być sprzedawane przez jeszcze rok.

  6. W/g tego co podaje PWPW to System do rejestracji podmiotów produkujących i dystrybuujących wyroby tytoniowe jest gotowy do uruchomienia, Jego uruchomienie uzależnione jest od przygotowania, ogłoszenia i wdrożenia wymagań specyfikacyjnych przez firmę Dentsu Aegis Network Switzerland, co jest kwestią dni, Całe Zamieszanie dotyczy wyrobów tytoniowych wyprodukowanych po dacie 19.V.2019, a nikt nie mówi że te, które już są na terenie UE będą mogły być sprzedawane przez jeszcze rok.

  7. 25 mld wpływów rokrocznie do budżetu państwa z branży tytoniowej to sporo, dlatego tak ważne jest by systemu śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych ruszył na czas. Jestem przekonany, że działają tam odpowiedni ludzie na odpowiednim stanowisku i zrobią wszystko by zdążyć na czas. Trzymam kciuki.

  8. Ja nie rozumiem, że inne kraje UE mogą prowadzić już rejestrację, a my jeszcze nie. Chcemy gonić Europę zachodnią a nie potrafimy dostosować sie z jedną banalną sprawą która może wykluczyć wielu naszych przedsiębiorców z interesu.

Dodaj komentarz