Możliwość zaskarżania rozstrzygnięć konkursów na realizację zadań publicznych – analiza Eksperta Przemysława Klimeka

Podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego często starają się pozyskiwać środki na swoje cele poprzez udział w konkursach na dofinansowanie. Sporządzenie wniosku konkursowego wymaga staranności, gdyż jego ocena decyduje o przyznaniu środków. Często regulaminy konkursów wykluczają możliwość składania odwołań od decyzji komisji konkursowych, co może utrudniać podmiotom próby zmiany niekorzystnych dla nich rozstrzygnięć.

Przemysław Klimek, ekspert w dziedzinie prawa administracyjnego, podkreśla, że rozstrzygnięcia konkursowe dotyczące przyznania środków publicznych są aktami administracyjnymi podlegającymi kontroli sądowej, niezależnie od przepisów regulaminowych konkursu.

Orzecznictwo sądowe oraz interpretacja Trybunału Konstytucyjnego jednoznacznie wskazują, że rozstrzygnięcia konkursowe dotyczące przyznania środków publicznych są aktami administracyjnymi podlegającymi kontroli sądowej. Choć niektóre regulaminy konkursów nie przewidują możliwości składania odwołań, to takie ograniczenia nie pozbawiają organizacji możliwości dochodzenia swoich praw przed sądami administracyjnymi.

Zgodnie z przepisami, skargę w sprawie wyników konkursu należy wnieść w terminie 30 dni od dnia uzyskania wiedzy o rozstrzygnięciu. Istotnym elementem skargi jest precyzyjne określenie naruszeń prawa lub interesu prawnego, co może wymagać uzyskania uzasadnienia decyzji komisji konkursowej.

Wnioskując o uzasadnienie odrzucenia oferty, należy złożyć pisemny wniosek, uwzględniając wymogi formalne oraz dokumentację potwierdzającą uprawnienia do reprezentacji organizacji. Sądy administracyjne, jak potwierdzają wyroki, są kompetentne do rozpatrywania skarg dotyczących rozstrzygnięć konkursowych, co jest kluczowe dla zapewnienia praworządności i równego dostępu do środków publicznych.

Centrum Analiz KIPR zajmuje się sektorem pozarządowym w Polsce, śledząc zmiany w prawie i polityce dotyczącej NGO. Szczegółowa analiza dostępna jest na stronie internetowej KIPR: https://konfederacjaipr.pl/pl/ekspertyzy/

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *