Flowberg IT radzi jak chronić dane. Czujność i higiena pracy

Skuteczna ochrona danych wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych oraz organizacyjnych – informuje Flowberg IT, czołowa polska firma z branży IT, po czym wymienia czynniki mające kluczowy wpływ na osiągnięcia pożądanego poziomu bezpieczeństwa.

Zdaniem specjalistów z Flowberg IT jednym z takich czynników są…

Zbyt słabe hasła

Co to znaczy?

Ludzie mają tendencję do tworzenia haseł, które są zdecydowanie za słabe. Żeby łatwiej je zapamiętać, korzysta się z pełnych polskich słów, co najwyżej połączonych z cyfrą. Jest to zdecydowanie złe zachowanie, które prowadzi do bardzo dużego zagrożenia dla sprzętu. Kreowanie haseł powinno w tym przypadku stać się zadaniem osób wyższych hierarchią, a same hasła mogą być zapisane w formie fizycznej i być w posiadaniu pracownika oraz jego przełożonego. Rozwiązaniem, które pozwala na zarządzanie silnymi hasłami tylko przez pracownika, są tzw. menedżery haseł. Tego typu programy (np. LastPass, 1Password) pozwalają na generowanie bardzo złożonych haseł, które różnią się dla każdego zakładanego konta. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik musi zapamiętać tylko jedno, silne hasło, które otwiera „sejf” zawierający wszystkie pozostałe”

– czytamy na witrynie Flowberg IThttps://flowbergit.pl

Innym czynnikiem są strony wyłudzające dane

Zdaniem ekspertów z Flowberg IT zawodzi tu czynnik ludzki i np. zjawisko pracowników korzystających z sieci do celów prywatnych.

„Potrafi to stanowić potrzebną odskocznię od pracy, jednakże w kontekście cyberbezpieczeństwa potrafi być dużym zagrożeniem. Mowa tutaj o stronach, które podszywając się pod znane i często używane strony internetowe, mają na celu wyłudzić dane, co jest niebezpiecznie w przypadku osób prywatnych, a w przypadku danych firmowych może zakończyć się prawdziwą katastrofą. To samo tyczy się korzystania ze skrzynki mailowej, na którą mogą przychodzić wiadomości zawierające SPAM lub podejmujące próbę phishingu. W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przeszkolenie pracowników z zakresu bezpieczeństwa IT”

– informują specjaliści Flowberg IT.

To także przypadkowa utrata danych

Co o niej można przeczytać na stronie znanej polskiej firmy z branży IT? Voilà:

„Bardzo istotne z perspektywy wykonywanej pracy jest dbanie o odpowiednie zapisywanie jej wyników. O ile większość programów oferuje obecnie funkcję automatycznego zapisu, tak część z nich nadal wymaga wykonania tej czynności manualne. Warto na to uczulić pracowników, ponieważ może to się wiązać z utratą postępu nad danym zadaniem, co przekłada się bezpośrednio na straty dla firmy. Rozszerzeniem tej odpowiedzialności powinno być okresowe archiwizowanie plików z komputera, czyli tworzenie tzw. backupu, który pozwala na odtworzenie utraconych przypadkowo plików.”

A więc bądźmy czujni i prowadźmy higienę zapisywania danych i nie zapisywania byle gdzie haseł…

Ada Smatrulska

Zdjęcie za leclaireur.fnac.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *