Każda luka w systemie to potencjalne zagrożenie dla przedsiębiorstwa. Flowberg IT radzi, jak uniknąć kłopotów

Każdy pojedynczy komputer firmowy jest narażony na atak cybernetyczny w celu wykradnięcia informacji. Jednak im więcej sprzętów wykorzystuje przedsiębiorstwo, tym większa szansa na lukę, gdyż muszą one być połączone w sieć. Poznaj skuteczne rozwiązania w zakresie sieci komputerowych od firmy Flowberg IT.

Protoplastą dzisiejszych sieci komputerowych były rozwiązania powstające w latach 70. i 80. XX wieku. Podobnie, jak dziś, celem ich istnienia była możliwość łatwego łączenia urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki.

Pozwól specjalistom ochronić twoją lokalną sieć komputerową

Nowoczesna sieć komputerowa w obrębie przedsiębiorstwa to przede wszystkim wdrożenie najwyższych standardów bezpieczeństwa, by chronić zasoby firmy przed jakimkolwiek dostępem ze strony osób niepowołanych. Warto zdać sobie sprawę, że do uzyskania takiego efektu potrzebne jest holistyczne podejście do zaprojektowania i wdrożenia usługi.

„Projektujemy, budujemy i modernizujemy sieci LAN / WAN / VPN, zapewniając niezawodne funkcjonowanie wdrożonego rozwiązania oraz maksymalną ochronę przed dostępem nieuprawnionych osób. Oferujemy kompleksową realizację usługi – od doboru sprzętu, przez konfigurację, po utrzymanie ciągłości pracy sieci i monitoring urządzeń sieciowych. Chronimy Twoją sieć i rozwijamy ją.” – zapowiada Flowberg IT.

Już na etapie wyboru sprzętu możliwe jest popełnienie błędów, które będą rzutowały na bezpieczeństwo systemu w przyszłości. Wynika to przede wszystkim z różnorodności oferowanych na rynku rozwiązań, które są kontrolowane przez różne systemy operacyjne. Doświadczeni inżynierowie bez problemu poradzą sobie z wyselekcjonowaniem urządzeń idealnie odpowiadającym wymaganiom klienta.

Zadbaj o szybkość wymiany informacji wśród pracowników

W dawnych czasach, przez wynalezienie lokalnych sieci komputerowych, pracownicy musieli we własnym zakresie dostarczać sobie informacje wewnętrzne. Najczęściej była to po prostu rozmowa. Im większa korporacja, tym więcej czasu zajmowało jej przekazanie. Rozwój sprawił, że teraz wystarczy kliknąć kilka razy w klawiaturę, by przesłać plik koledze pracującemu dwa piętra wyżej lub zdalnie wydrukować dokumenty od razu na jego drukarce.

„Rozwój Internetu i technologii mobilnych powoduje potrzebę szybkiej i sprawnej wymiany informacji również wewnątrz organizacji. Nie sposób działać efektywnie bez wykorzystania sprawnie komunikujących się aplikacji i dostępu do danych w trybie online.” – czytamy na stronie flowbergit.pl.

Właśnie z tego względu pracodawca musi zadbać o zbudowanie efektywnej sieci komputerowej. Pracownicy nie tylko będą mogli dostarczać sobie o wiele szybciej informacje, ale ich praca będzie przyjemniejsza i bardziej efektywna. Oczywiście dzisiejsze sieci komputerowe łączą znacznie więcej niż firmowe drukarki i komputery stacjonarne.

Przestępcom wystarczy jedna, choćby najmniejsza, luka w systemie

Oczywiście lokalna sieć komputerowa nie jest wolna od zagrożeń związanych z cyberatakami. Nadal jest to system naczyń połączonych, którego najsłabszym elementem pozostaje człowiek. Profesjonalne zaprojektowanie i wdrożenie sieci LAN musi również zakładać ewentualne błędy ludzkie. W tym celu wprowadza się dodatkowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa.

„Projektowanie i wdrożenie nowoczesnej oraz niezawodnej infrastruktury sieciowej wiąże się z uwzględnieniem stale rosnącej liczby ataków na aplikacje i systemy webowe, pociągającej za sobą potrzebę kompleksowej ochrony i weryfikacji poziomu bezpieczeństwa oraz oceny ryzyka potencjalnych zagrożeń.” – tłumaczy specjalista z Flowberg IT.

Należy do nich przede wszystkim odpowiednio zainstalowane i skonfigurowane oprogramowanie antywirusowe. Poza tym należy skonfigurować firewall, a także oprogramowanie antydialerowe, antyreklamowe, antyspamowe czy antyszpiegowskie. Czasem wystarczy, że jeden pracownik kliknie niewiadomego pochodzenia załącznik, a cała firma straci dostęp do swoich zasobów cyfrowych. W niektórych przypadkach bezpowrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *