Demonstracje „Stop czystce etnicznej w Gazie” i „Solidarni z Palestyną”odbyły się w Warszawie

W Warszawie odbyły sie protesty w obronie Palestyny

W tym tygodniu w warszawie odbyły się dwie demonstracje solidarnościowe wyrażające sprzeciw ludobójstwu w Gazie. W piątek 20 października pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu demonstrowało kilkaset osób. W sobotę 21 października ulicami Warszawy przeszedł marsz „Solidarni z Palestyną”.

W konflikcie izraelsko-palestyńskim od lat po obu stronach giną cywile. ONZ wielokrotnie wzywał do zaprzestania rozlewu krwi. Oficjalnie kraje Zachodu udzieliły poparcia Izraelowi, jednak w całej Europie trwają manifestacje przeciwko przemocy wojsk Izraela wobec cywilnej ludności. W ten weekend w Warszawie odbyły się dwie demonstracje. Wydarzenia były częścią ogólnoświatowego strajku 20.10.2023.

W piątek demonstracja rozpoczęła się o godzinie 18:00 pod Pomnikiem Kopernika w ramach akcji „Stop czystce etnicznej w Gazie”. Wydarzenie zorganizowały Empatia Distro i Fundacja Ocalenie.

Izrael w ciągu 6 dni zrzucił na Strefę Gazy 6000 bomb, zabijając ponad 2200 ludzi. 724 spośród nich stanowiły dzieci, a 458 kobiety. W wyniku trwających bombardowań zniszczeniu uległo ponad 22 tysiące budynków mieszkalnych, 90 szkół, 18 meczetów, 19 szpitali i 20 karetek. (…)Izrael zrzuca na mieszkańców Gazy silnie żrący biały fosfor, który z łatwością topi skórę i rozpuszcza tkankę, gdy dostanie się do płuc wraz z powietrzem. Każdego dnia wojsko Izraela dokonuje kolejnych zbrodni wojennych. Pokażmy, że nie ma naszej zgody na bezkarne mordowanie Palestyńczyków. Powiedzmy Izraelowi głośno: STOP CZYSTCE ETNICZNEJ W GAZIE”

-informowali organizatorzy wydarzenia na Facebooku.

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł marsz „Solidarni z Palestyną”. Demonstracja wystartowała o godz.13:00 z Ronda de Gaulle’a, kierując się w stronę Kolumny Zygmunta. Manifestanci protestowali przeciw interwencji Izraela w Strefie Gazy, nazywając te działania ludobójstwem. Uczestnicy demonstracji mieli ze sobą flagi Palestyny i liczne transparenty, na których widniały m.in. hasła „Wolna Palestyna”, „Stop ludobójstwu Palestyńczyków”, „Śmierć palestyńskiego dziecka nie wskrzesi dziecka izraelskiego”, „To, co dzieje się w Palestynie, to jest ludobójstwo i masowe zniszczenie, i jesteśmy tego naocznymi świadkami na żywo”. Skandowano hasła „Stop ludobójstwu” i”Precz z okupacją”.

Nie odbyła się żadna kontrmanifestacja zwolenników Izraela. Obydwa wydarzenia przebiegły bez incydentów.

 

Źródła:Facebook/GW

Foto: ADW

Agnieszka Winnik

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *