Szansa na nowe życie dla oczekujących na przeszczep

Jest już zgoda Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie transplantacji serca i płuc oraz przeszczepów wielonarządowych w Klinice Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przeszczepy serca, płuc, transplantacje wielonarządowe

Transplantologia w UCK WUM rozwija się prężnie. Krajowa Rada Transplantacyjna dała sygnał do startu i wyraziła pozytywną rekomendację dla Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w zakresie przeszczepów serca, płuc i transplantacji wielonarządowych. Kliniki UCK WUM wiodą w Polsce prym w dziedzinach transplantacji wątroby, trzustki, nerek, a także szpiku kostnego.

„Od kilku dni szczycimy się na oddziale torakochirurgii Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM zgodą na przeszczepianie serca i płuc. Myślę, że jest to świetna wiadomość dla wszystkich pacjentów pulmonologicznych i kardiologicznych, że w Polsce centralnej powstanie kolejny ośrodek, który będzie mógł przeszczepiać płuca tym chorym. Wyjątkowością naszego ośrodka jest to, że tutaj torakochirurdzy współpracują z kardiochirurgami, a więc są możliwe różne kombinacje równoczesnego przeszczepienia serca i płuc. Ponadto tuż obok mamy szpital dziecięcy, gdzie pacjenci pediatryczni oczekują na przeszczepienie serca i płuc, a do tej pory takie zabiegi, zwłaszcza przeszczepienia płuc, się nie odbywały. Mówię tutaj o pacjentach o wzroście poniżej 140 centymetrów”

– mówi dr hab. Bartosz Kubisa z Oddziału Torakochirurgii, Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM.

Uniwersytet przymierza się również do przeszczepienia płuc od żywych dawców, co daje szczególnie dobre rezultaty u pacjentów pediatrycznych. Kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM prof. Mariusz Kuśmierczyk wspomina także o programie mechanicznego wspomagania serca, dedykowanemu osobom, które z różnych względów nie kwalifikują się do transplantacji lub kwalifikują i oczekują na jej wykonanie. Co istotne, pompy wszczepiane mogą być także dzieciom. Dlatego realizacja tego programu stanowić powinna kolejne ogniwo uzupełniające zakres wykonywanych operacji.

 

Źródło: Pulsmedycyny.pl/Politykazdrowotna.com

Foto: Pixabay

Agnieszka Winnik

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *