Dziesięć lat tanio latamy z Modlina!

W okresie dziesięciolecia lotnisko Port Lotniczy Warszawa-Modlin obsłużył ponad 21 milionów pasażerów, wykonał ponad 141 tysięcy operacji. W odpowiedzi na rosnący popyt w sezonie lato 2022,  lotnisko oferuje podróżnym  ponad sześćdziesiąt destynacji. Aktualnie jest pierwszym lotniskiem w kraju jeśli chodzi o dynamikę odbudowy ruchu postpandemicznego.

„Lotnisko w Modlinie od lat odgrywa bardzo ważną rolę zarówno jeśli weźmiemy pod uwagę jego znaczenie dla całego ruchu lotniczego w Polsce, jak i znaczenie gospodarcze dla północnego Mazowsza. Jego ogromnym atutem jest także świetnie wykwalifikowana kadra. Ogromnie cieszę się, że lotnisko rozwija się i mimo wielu trudności, które pojawiły się w ciągu ostatnich miesięcy, możemy dziś wspólnie świętować 10. rocznicę jego powstania. Mam nadzieję, że w przyszłości podobnych rocznic będzie więcej”

–  powiedział poseł M. Kierwiński

Dobre widoki na przyszłość

Jubileusz to czas refleksji i podsumowań. Funkcjonowanie  lotniska nie obyło się wszak bez trudności i problemów związanych z nawierzchnią, sporami udziałowców czy ograniczeniami w ruchu lotniczym. Trudności udało się częściowo zażegnać, zaś dane statystyczne napawają optymizmem. Wskazują bowiem na bardzo pozytywny trend ciągłego wzrostu zarówno liczby wykonanych operacji operacji jak i liczby obsłużonych pasażerów. Z miesiąca na miesiąc krzywa wzrostu pnie się do góry. Po okresie pandemii nastąpiło błyskawiczne odbicie i kontynuacja trendu sprzed okresu wygaszenia lotów. Wiadomo, że już w czerwcu padły kolejne rekordy. Okres wakacyjny sprzyja podróżom lotniczym i pozwala z optymizmem spoglądać na kolejne miesiące.

„Nieustannie pracujemy nad wielopłaszczyznowym rozwojem oferty skierowanej do naszych klientów. Mimo trudności rynkowych, których w nadmiarze doświadczaliśmy w ostatnich dwóch latach staramy się jak najlepiej wypełniać rolę lotniska low-costowego dla aglomeracji warszawskiej i terenów na północny wschód od Miasta Stołecznego. W ramach istniejącej infrastruktury staramy się poszerzać zakres świadczonych usług i udogodnień dla pasażerów. Ostatnio udostępniliśmy na przykład w strefie ogólnodostępnej samoobsługowe kapsuły do spania dla pasażerów, którzy nasze lotnisko traktują jako punkt tranzytowy. Przy rosnącej liczbie punktów docelowych, do których można polecieć z Modlina taka usługa bardzo się przydaje”

– mówi Tomasz Szymczak p.o. prezesa Portu Lotniczego Warszawa- Modlin.

„W planach mamy  rozbudowę terminala o część odlotową w pierwszym etapie, trzy nowe stanowiska postojowe i remonty tych części nawierzchni płyt postojowych czy dróg kołowania, które są  już nadwyrężone wieloletnim użytkowaniem. Oczywiście, planujemy zmiany w umowie z Ryanair, którą właśnie negocjujemy z przewoźnikiem po dziesięciu latach jej obowiązywania. Priorytetem jest dla nas pozyskanie nowych przewoźników, zarówno low-costowych jak i czarterowych. Ważna dla naszych udziałowców  jest większa dywersyfikacja bazy klientów, do czego będziemy dążyć”

-podkreśla Tomasz  Szymczak.

Intensywna odbudowa ruchu pasażerskiego

Port Lotniczy Warszawa-Modlin powstał jako tzw. secondary airport, czyli lotnisko pomocnicze względem Lotniska Chopina (tzw. primary airport), będąc elementem uzupełniającym systemu lotnisk województwa mazowieckiego, stwarzającym warunki dla szerszej obsługi ruchu nisko kosztowego oraz czarterów. Jak podkreśla  Program rozwoju infrastruktury lotnictwa cywilnego w województwie mazowieckim z 2015r., mimo początkowego przeznaczenia wspierającego, w gruncie rzeczy MPL Warszawa-Modlin od początku kształtował popyt na innego rodzaju usługi:

„Mając na uwadze konkurencyjne ceny biletów oferowane przez przewoźników w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin w porównaniu do Lotniska Chopina dla porównywalnych połączeń, Port Lotniczy Warszawa-Modlin pełni istotną rolę w kreowaniu nowego popytu na transport lotniczy. Oznacza to, iż tylko do pewnego stopnia lotnisko konkuruje o przewoźników/pasażerów z Lotniska Chopina (substytucja ruchu). Część obsługiwanego ruchu to ruch nowy tzn. jest to ta grupa pasażerów dla których ceny biletów na Lotnisku Chopina były zbyt wysokie, aby pozwolić sobie na podróż samolotem.”

Tak intensywna  obecnie odbudowa ruchu pasażerskiego  nie byłaby możliwa, gdyby nie zmiana zapatrywań Polaków  na sposoby podróżowania. Zachęcające ceny lotów nisko kosztowych, ich  dostępność oraz mnogość destynacji stanowią o coraz większej popularności  podniebnych podróży. Nowy ruch generowany jest przez turystów, dla których wyższe ceny były kosztami zaporowymi. Z oferty Portu Lotniczego Warszawa- Modlin korzystają coraz chętniej mieszkańcy okolicznych miasteczek i wsi, którzy otwierają się na odkrywanie świata i spędzanie wakacji za granicą.

Wyróżnienie za całokształt działalności

Na obchodach dziesięciolecia modlińskiego lotniska, które miały miejsce 13 lipca, Port Lotniczy Warszawa Modlin Sp. z o.o. uhonorowany został Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie nadał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik „za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz  województwa mazowieckiego.”

A.W.

Foto: A.W.

 

Agnieszka Winnik

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *