Sprzątamy warszawskie plaże

17 września w ramach Dnia Sprzątania Świata startuje akcja czyszczenia terenów nad rzeką Wisłą.

Potrzebne ręce do pracy

Chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu mieszkańcy Warszawy spotkają się w samo południe na plaży Poniatówka, gdzie otrzymają rękawice i worki na śmieci.

„Dołączyć mogą wszyscy: firmy, samorządy, organizacje i każda osoba, która ma ochotę zatroszczyć się o Ziemię”

– czytamy na portalu um.warszawa.pl.

Akcja zbierania śmieci na nadwiślańskim obszarze realizowana jest w ramach Dnia Sprzątania Świata, który przypada rokrocznie na trzeci weekend września. Wolontariusze  porządkują wówczas tereny użyteczności publicznej: lasy, plaże i parki. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w Estonii w 2008 roku, kiedy grupa blisko 50 tys. osób przez pięć godzin sprzątała śmieci na terenie całego kraju. Ideę projektu podchwyciły szybko kolejne państwa. Obecnie inicjatywę realizuje ponad 190 krajów na całym świecie.

Wszystkie śmieci są nasze

W Polsce tegoroczną akcję Dnia Sprzątania Świata obchodzimy pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. Plakat promujący wydarzenie zaprojektował znany polski artysta grafik Andrzej Pągowski.

Wysiłek  wolontariuszy najbardziej zaangażowanych w sprzątanie nadwiślańskich terenów zostanie doceniony:

„Jak zwykle, na najbardziej aktywnych uczestników czekają plakaty znanej graficzki Oli Jasionowskiej, a także vouchery na przejazdy od NextBike, zaproszenia na Nadwiślańską Równonoc 23 września oraz gadżety od Dzielnicy Wisła i Planet Heroes. Na zakończenie wydarzenia o godz. 14.00 specjalną animację dla całej rodziny przygotowała Sinfonia Varsovia”

– informuje na swoim Facebooku Plaża Poniatówka.

Parterem polskiej edycji World Clean-Up Day jest Planet Heroes, ekologiczna platforma o charakterze crowd-fundingowym, która wspierana jest przez ONZ.

 

Źródło: um.warszawa.pl/Facebook

Foto: Pixabay

Agnieszka Winnik

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *