Dziki w Warszawie. 1000, a może nawet 1500 sztuk…

Dlaczego dziki w Warszawie to problem? Liczebność populacji dzików w stolicy szacowana jest na ok. 1000-1500 sztuk i określana jest na podstawie obserwacji pracowników terenowych Lasów Miejskich – tłumaczy UM. Wzrost częstotliwości spotkań z dzikami wynika z różnych przyczyn. Populacja dzików bytująca w mieście jest bardzo liczna, co wynika z dużej dostępności pożywienia poza terenami leśnymi – wyjaśnia magistrat, wskazując tu na dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na odpady, nieogrodzone działki, a także nieużytki, itp. Do tego dochodzą korzystne warunki klimatyczne i brak zagrożeń środowiskowych.

Magistrat dodaje także, że dziki swobodnie przemieszczają się w obrębie miasta, a także pomiędzy stolicą i gminami sąsiednimi. Teren ich żerowania jest często znacznie oddalony od miejsca ich bytowania, a w wielu rejonach pojawiają się okresowo.

Jednocześnie UM wskazuje, że obecność dzików w środowisku naturalnym jest bardzo korzystna, ale są przyczyną sporego zamieszania, gdy docierają w głąb miasta. Dzięki wysokiej inteligencji radzą sobie dobrze z rozmaitymi przeszkodami oraz łatwo dostosowują swój tryb życia do ludzi.

Źródło: sozosfera.pl/fot. za TVN (screen)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *