10-lecie MPL Warszawa-Modlin

13 lipca MPL Warszawa-Modlin  obchodzić będzie swoje dziesięciolecie. Historia lotniska cywilnego sięga jednak czasów nieco wcześniejszych.  Bodźcem do rozpoczęcia projektu było złożenie w 2003r. w siedzibie Regionalnego Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Poświętnem Listu intencyjnego, dotyczącego lokalizacji portu lotniczego na terenie byłego lotniska wojskowego w Modlinie. List intencyjny podpisany został przez samorządowców, parlamentarzystów i biznesmenów. W 2005r. opracowano wstępny plan inwestycyjny. Kolejnym krokiem było wydanie w 2006r. przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego zezwolenia na założenie lotniska cywilnego. By uruchomić MPL Warszawa-Modlin należało zmodernizować istniejącą infrastrukturę oraz wybudować terminal pasażerski. W 2008 r. rząd zezwolił na modernizację lotniska Modlin. We wrześniu 2009 r. zakończyły się przetargi. 8 lutego 2010 r. lotnisko zostało oficjalnie zarejestrowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Prace budowlane rozpoczęły się dnia 8 października 2010 r. i zakończyły w 2012 r.

„Nowy obiekt wyposażony został w światła nawigacyjne CAT II, ILS, system DVOR/DME działający w trybie 24-godzinnym, drogę startową o długości 2500 metrów i szerokości 45 metrów, płaszczyznę postojową dla samolotów kodu C (12 stanowisk) oraz budynek terminala pasażerskiego”

czytamy na  Modlinairport.pl

Od 2012r. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin obsłużył ponad 21 mln. pasażerów, wykonał ponad 141 tys. operacji. Kolejne rekordy bite są z miesiąca na miesiąc. W sezonie lato 2022 lotnisko oferuje swym pasażerom ponad 60 kierunków rozkładowych.

Najbliższy czas zapowiada się pracowicie, w planach jest rozbudowa terminala pasażerskiego o poczekalnie odlotowe non-Schengen, wydłużenie płyty postojowej o trzy stanowiska kodu C i remont części nawierzchni lotniskowych.

 

A.W.

Źródło: Modlinairport.pl

Foto: Ryneklotniczy.pl

Agnieszka Winnik

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *